Do czego jest aparat CPAP?

Skrót CPAP to inaczej Continous Positive Airway Pressure. Nowoczesne urządzenia CPAP służą do leczenia bezdechów sennych. Bywają też stosowane w skutecznym leczeniu niewydolności oddechowej. Rehabilitacja metodą CPAP zazwyczaj jest teraz najwydajniejszą formą usuwania OBS.

Urządzenie to składa się z pompy i maski, którą wkładasz na nos lub jednocześnie na usta oraz nos. Urządzenie to produkuje stałe nadciśnienie, które podtrzymuje otwarte drogi oddechowe. Wpompowywane poprzez mechanizm powietrze wyrywa nas od bezdechu sennego. Suche powietrze wprowadzane dla naszego układu oddechowego może u poszczególnych pacjentów powodować skutki nieporządane, które można zmniejszyć, stawiając na sprzęt CPAP wyposażony w system nawilżania powietrza. Na rynku występują także pompy w standardzie autoCPAP, znacznie bardziej nowocześniejsze technologicznie. Ich rolą jest dopasowanie ciśnienia do stopnia zakłóceń oddechu w trakcie snu.

Aparat CPAP w części są wyekwipowane między innymi w karty do pamięci zewnętrznej oraz zapis wewnętrzny. Mechanizm przechowuje materiały na temat przeprowadzanej terapii. Urządzenie monitoruje przebieg wdychania i wydychania w czasie snu jak również przechowuje w pamięci wiadomości o bezdechach i chrapaniu. Jest to bardzo pożyteczna właściwość, albowiem dzięki niej można bez straty czasu poprawiać ustawienia pompy.

Rehabilitacja METODĄ CPAP, wykonana za pomocą dobrego sprzętu dostarcza konkretne korzyści. Podnosi klasę snu a także spada problem z notorycznym chrapaniem oraz nagłych wybudzeń. Zwiększa ponadto sprawność organizmu w trakcie dnia dzięki odpowiedniemu dotlenieniu.