taboret pod prysznic

Dotacja PFRON na remont łazienki

Osoby niepełnosprawne, które posiadają pewne ograniczenia ruchowe, wymagają specjalnie przystosowanej przestrzeni mieszkalnej. Największe problemy mogą pojawić się w przypadku korzystania z łazienki. W tym przypadku niezbędne są uchwyty, poręcze, czy też taboret pod prysznic lub mata antypoślizgowa do wanny. Na szczęście remont tego pomieszczenia może zostać dofinansowany.

Czym jest dofinansowanie z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON, a więc ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na przystosowanie łazienki do potrzeb osoby posiadającej ograniczenia ruchowe, przysługuje każdemu, kto posiada orzeczenie o konkretnym stopniu niepełnosprawności. Szczegółowe warunki dofinansowania usunięcia tak zwanych barier architektonicznych określa Rozporządzenie ministra Pracy i Polityki z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie ustalenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON, jak również artykułu 35a ustawy 1 pkt. 7 lit. d ustawy o rehabilitacji.

Wniosek o dofinansowanie powinien ujmować oczywiście wspomniane już orzeczenie o niepełnosprawności oraz ewentualne orzeczenia pozostałych członków rodziny. Co więcej, powinien się w nim znaleźć również dokument będący podstawą prawną do zameldowania lokalu, w którym ma nastąpić remont łazienki. Chodzi o dokument poświadczający własność bądź też umowę najmu. Pozostałe dokumenty to zaświadczenie o zatrudnieniu, a także zaświadczenie o dochodach nie tylko osoby składającej wniosek, ale również osób z nim mieszkających. Przeważnie wnioski składa się w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, jednak ich realizacją zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, do którego zaleca się zgłosić w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów. Wnioski są rozpatrywane zraz z uwzględnieniem posiadanych przez jednostkę środków na ten cel, według ściśle określonej kolejności.

Taboret pod prysznic, poręcze, uchwyty – co wchodzi w zakres remontu łazienki?

Warto wziąć pod uwagę, iż – jak stanowi prawo – w przypadku dofinansowania nie można uwzględniać generalnego remontu łazienki. Zakres prac nie obejmuje wymiany istniejących płytek na nowe, jedynie z powodu ich nieestetycznego wyglądu. Chodzi również o wspomnianą już likwidację zaistniałych barier, które osobie z niepełnosprawnością mogą uniemożliwiać samodzielne korzystanie z łazienki. W ramach dofinansowania PFRON można ubiegać się na przykład o pokrycie kosztów związanych z zamontowaniem poręczy czy uchwytów, nowy taboret pod prysznic, czy też inne dostosowanie kabiny prysznicowej, czy wanny do użytku osoby z niepełnosprawnością.

Warto wiedzieć, iż ustawodawca uznał, iż remont całego mieszkania czy też wybranych pomieszczeń nie podlega dofinansowaniu. Jedyna możliwość usunięcia barier architektonicznych dotyczy właśnie łazienki. Co istotne, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie zwraca kosztów remontu, które nastąpiły przed pozytywnym rozpatrzeniem wniosku. Tak więc z wszelkimi pracami warto się wstrzymać do momentu przyznania środków oraz zawarcia umowy o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Komu zlecić remont łazienki dla osoby z niepełnosprawnością?

W Internecie dostępny jest ranking niemal stu tysięcy Specjalistów od Remontów Mieszkań, którzy są najlepsi w danym roku, w poszczególnych miastach powiatowych. Co więcej, przepisy stanowią, iż dofinansowanie PFON oraz jego zakres są zależne od rodzaju niepełnosprawności, oraz muszą bezpośrednio do niej nawiązywać. Tak więc w przypadku osoby z niepełnosprawnością ruchową, u której w łazience znajduje się klasyczna wanna, a korzystanie z niej jest niemożliwe, remont w zakresie wymiany wanny na taką z drzwiczkami lub na prysznic jest jak najbardziej uzasadniony.