Dzianina bawełniana – co odróżnia ją od tkaniny i dlaczego warto ją wybrać?

Czysta bawełna to wyrób naturalny, który świetnie sprawdza się na co dzień czy też na szczególne okoliczności. Użyteczna, przyjemna dla skóry, jednakże… inaczej układająca się, kiedy jest tkaniną, a inaczej, jeśli to dzianina. Jak dostrzec różnicę już na pierwszy rzut oka?

Tkanina czy dzianina bawełniana?

Na tkaninę bawełnianą zawsze składać się będą 2 typy niteczek, splatających się pod kątem prostym. Dzięki temu tkanina nie ulega rozciąganiu, chociaż nie traci przez to na elastyczności. Jak na to wpłynąć? Wystarczy domieszka elastanu. Tkanina ma podkreślać figurę, ponadto jej niewrażliwość na tarcie i rozciąganie, a dodatkowo niewystępowanie efektu elektryzowania się, wpływa na to, że tak chętnie ją wybieramy.

Tkanina sprawdzi się także w produkcji obrusów na stół, poszewek na pościel, okryć wierzchnich, sukienek, najróżniejszych kostiumów, a także uniformów. Co więcej charakteryzuje się szerszymi możliwościami zastosowania niż typowa dzianina, a wśród najczęściej wykonywanych splotów, możemy wymienić: płócienny, atłasowy czy skośny.

Dlaczego tak często wybieramy bawełnę?

Bawełna to naturalne włókno roślinne. Jest też przyjemna dla skóry, lekka i stosowana jako materiał dla wielu elementów, nie tylko garderoby. Właśnie z tego powodu dzianina bawełniana zwykle jest naszym wyborem, kiedy konfrontujemy możliwości i zalety danych półproduktów.

Bawełna, pomimo że posiada wiele pożądanych przez nas cech, może jednak ulec łatwemu gnieceniu czy zużyciu, jeśli zostaje poddana zbyt długiemu działaniu wody. Czy dzianina bawełniana, czy tkanina bawełniana – o każdy z produktów tak wykonanych należy odpowiednio dbać. Prać, pozwalać wyschnąć, prasować i użytkować w zgodzie z właściwym przeznaczeniem, a dodatkowo oznaczeniami, jakie przeważnie napotykamy na dołączonej metce.