Jaką gaśnicę wybrać do samochodu – przepisy i praktyka

Często będąc właścicielem samochodu, nie bierzemy pod uwagę potencjalnych sytuacji kryzysowych, które mogą prowadzić do pożaru lub innych nieszczęśliwych zdarzeń. Dlatego też bardzo wielu kierowców nie przykłada należytej uwagi do odpowiedniego wyboru gaśnicy w samochodzie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w sytuacji zagrożenia to właśnie od jakości gaśnicy może zależeć to, czy szybko gasimy potencjalny pożar, czy nasz samochód zostanie doszczętnie zniszczony ze względu na słabą jakość gaśnicy. Poniżej przedstawione zostaną wskazówki, na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią gaśnicę.

Prawny obowiązek posiadania gaśnicy

Każdy pojazd musi być wyposażony w gaśnicę o wadze co najmniej jednego kilograma środka gaśniczego. Jest to obowiązek sformułowany w ustawie, lecz nie zawiera żadnych innych wskazań lub przeciwwskazań dotyczących norm lub prawidłowości działania. Podczas potencjalnej kontroli drogowej, często policja prosi o ukazanie gaśnicy, a jej funkcjonalność jest weryfikowana jedynie na podstawie daty ważności urządzenia. Posiadanie przeterminowanej gaśnicy nie stanowi jednak podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego ani nawet wystawienia mandatu.

Oznaczenia gaśnic a przydatność w samochodzie

W procesie zakupu gaśnicy warto zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia, jakimi są opatrzone gaśnice. Każde oznaczenie oznacza inną grupę pożarów, która nadaje się do gaszenia tym konkretnym modelem. Oznaczenia gaśnicy można podzielić na:

A – pożar ciał stałych takich jak drewno lub inne przedmioty z tworzywa sztucznego,

B – pożary cieczy i materiałów stałych topiących się, przykładem czego może być benzyna lub na przykład lakier samochodowy

C – pożary gazów

D – pożary metali, czego przykładem może być aluminium

F – pożary olejów używanych w kuchni oraz wszelkiego rodzaju tłuszczy.

Jak więc widać, powyżej, obecnie ustanowione oznaczenia bardzo wyraźnie mówią, do czego konkretna gaśnica może się przydać. W samochodzie rekomendowane jest posiadanie gaśnicy z grupy A, B lub C.

Na co zwrócić uwagę kupując gaśnicę

Kupując gaśnicę do samochodu, warto mieć w głowie powód, dla którego niezbędna jest nam gaśnica w samochodzie. Ma ona służyć gaszeniu pożarów, dlatego bardzo istotne jest, by gaśnica posiadała jak największą pojemność. Ustawodawca nakłada na kierowcę obowiązek posiadania przynajmniej 1 kilograma środka gaśniczego, lecz warto zainwestować w pojemniejszą gaśnicę, której ciężar środka gaśniczego wynosi co najmniej 2 kilogramy. Warto również zainwestować w droższy model zakupiony w specjalistycznym sklepie, niż ograniczać się do taniego egzemplarza z supermarketu. Używane samochody z gwarancją nawet w przypadku pożaru będą miały zapewnioną naprawę bez dodatkowych kosztów, lecz lepiej zapobiegać wypadkowi wybierając lepszy model gaśnicy.