Najmodniejsze trendy oświetleniowe – jakie nowoczesne lampy warto mieć?

W designie wnętrzarskim trendy zmieniają się tak samo często, jak na wybiegach modowych. Niektóre nurty panują dłużej, tworząc podwaliny uniwersalnego i ponadczasowego stylu, inne mijają i odchodzą w ciągu kilku miesięcy. Jakie żyrandole nowoczesne, lampy podłogowe czy lampy wiszące sprawdzą się najlepiej?

Czym powinny wyróżnić się nowoczesne lampy do kuchni, sypialni i salonu?

Ostatnie miesiące ukazały, iż nie nastała wiekopomna rewolucja w produktach oświetleniowych. Ich forma będzie bardziej naturalną konsekwencją, która wynika z rozwoju współcześnie obowiązujących rozwiązań. W związku z powyższym, modne oświetlenie do kuchni czy salonu przede wszystkim wyróżni się prostotą, wywodzącą się ze stylów skandynawskich, jak i dekoracyjnych elementów retro, które nawiązują do modern vintage, łączącego klasyczne wzornictwo minionych epok z nurtami industrialnymi.

Wielu projektantów z przyjemnością sięga po naturalne materiały. W oprawach oświetleniowych dominują więc surowe tkaniny, plecionki, jak i drewno z widocznym rysunkiem słojów.

Połączenie tych wszystkich elementów daje wrażenie, iż modne oświetlenie staje się zarazem uniwersalne i możliwe do wkomponowania prawie w każdą przestrzeń domową. Bardzo dobrym rozwiązaniem są żyrandole nowoczesne, których stelaż stworzony został z drewna.

Żyrandole nowoczesne oraz lampy sufitowe wprost z natury – czyli oświetlenie drewniane do każdej przestrzeni w domu

Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Stosuje się go do produkcji całej konstrukcji w lampach stojących, jak i zawierają go również żyrandole nowoczesne. Drewniane elementy są również popularne w innych typach produktów jak lampa wisząca czy kinkiet.

W lampach wykorzystuje się rodzime gatunki drewna oraz odmiany egzotyczne, o niespotykanym rysunku słoju i kolorach. Dzięki temu drewno staje się interesującym materiałem wykończeniowym, o świetnych parametrach technicznych i pięknym wyglądzie, który sprawdza się niemal w każdej aranżacji – od nurtów minimalistycznych i skandynawskich, przez klasyczne wnętrza, aż po nowoczesny industrializm.

Poza drewnem, modne oświetlenie do salonu lub kuchni zawiera inne naturalne materiały – w tym szczególnie często metale, w nieustannie popularnych wersjach kolorowych czy srebrzyste. Nadal warto sięgnąć po miedź czy mosiądz, dodając aranżacji oryginalnego i ciekawego wyrazu. Z naturalnych surowców może powstać produkt do prawie każdej przestrzeni, np. lampa do kuchni bądź żyrandole nowoczesne do salonu.

Naturalne tkaniny – czyli nowoczesny wyraz tradycji

Mimo iż tekstylne abażury nigdy tak naprawdę nie odeszły w zapomnienie, szczególnie w stylach skandynawskich, to ich obecna odmiana wywodzi się z zamiłowania do naturalności i skrajnej prostoty. Bardzo popularną tkaniną na modne oświetlenie do salonu i wszystkich innych domowych przestrzeni, jest bowiem surowy len oraz bawełna, cechująca się wyrazistym i grubym splotem, który pozwala otrzymać przyjemny efekt rozproszonego, lekko przytłumionego światła, który nie razi w oczy i pozwala na relaks w wygodnej przestrzeni sypialni czy salonu.

Plecionki – naturalna metoda, która tworzy rewolucję w oświetleniu

Równie popularne stają się plecionki – zarówno z orientalnego rattanu, jak i rodzimej wikliny. Do dziś były najczęściej stosowane do produkcji mebli oraz przedmiotu codziennego użytku jak koszyki, klosze i osłonki na doniczki. W obecnym sezonie plecionki pojawiają się jako jedne z najmodniejszych postaci osłon na produkty oświetleniowe. Z ich pomocą można stworzyć niepowtarzalne aranżacje. Plecionkowa lampa do sypialni lub salonu daje przyjemne światło oraz pozwala zbudować ciekawą grę cieni i świateł, które tworzą dodatkowy element dekoracyjny.

Lampy rattanowe i wiklinowe najczęściej wprowadza się do wnętrz minimalistycznych, jako podstawowy element dekoracyjny. Można wykorzystać je w pomieszczeniach klasycznych lub skandynawskich, dodając im jeszcze więcej przytulności i ciepła.