Windy – dźwigi do przejazdu osób i towarów

Budownictwo mieszkaniowe, jak i budowle pełniące rolę obiektów użyteczności publicznej, muszą być dopasowane do wymogów wszystkich użytkowników. Chodzi o potrzebne udogodnienia, którymi są windy osobowe oraz towarowe, bądź platformy dla osób niepełnosprawnych.

Winda – narzędzie znane od wieków

Wbrew wszystkiemu, winda wcale nie jest innowacyjnym wynalazkiem. Sprzęty takie, wpędzane w ruch energią mięśni niewolników, potem zwierząt, a także z zastosowaniem przeciwwagi, były montowane już w antycznym Rzymie w Pałacu Nerona bądź Koloseum.
Nowoczesne windy odróżniają się od prototypów jedynie nowoczesnym designem i podłączeniem do energii elektrycznej, aczkolwiek reguła działania pozostaje jednakowa – każda winda przewozi osoby bądź towary w dwie strony.

Typy wind

Współczesne przepisy budowlane jasno definiują niezbędność umieszczania wind w domach wielorodzinnych i biurowcach — jeszcze do niedawna instalowanie wind było wykonalne jedynie w budynkach pięciopiętrowych i wyższych, obecnie — w zależności od budowy samej windy — można je montować w budynkach dużo niższych, nawet dwupiętrowych.

W budynkach mieszkalnych działają windy osobowo towarowe, służące do transportu określonej liczby osób albo przedmiotów – na przykład sprzętów, natomiast w lokalach użyteczności powszechnej instalowane są prócz tego typu dźwigów, również windy o szczególnym przeznaczeniu, a mianowicie platformy dla osób niepełnosprawnych.

Bezpieczeństwo w czasie korzystania dźwigów osobowych

Każda winda osobowa albo osobowo-towarowa posiada sprecyzowany udźwig oraz objętość. Ta norma powinna być bezwarunkowo przestrzegana ze względu na bezpieczeństwo osób korzystających – nadmiernie obciążony dźwig osobowy może skutkować awarią bądź bardzo niebezpieczną sytuacją którą jest oderwanie się liny nośnej. Podobna norma dotyczy platformy do transportowania osób niepełnosprawnych – oprócz schematycznych środków ostrożności, platforma taka powinna posiadać pomocnicze zabezpieczenia, gdyż osoba siedząca na wózku inwalidzkim, w chwili zagrożenia nie będzie w stanie indywidualnie się wydostać z uszkodzonego dźwigu.

Platformy do transportowania osób niepełnosprawnych to na ogół ze wszystkich stron oszklone kabiny, co również jest swego rodzaju środkiem ochronnym użytkowników — w momencie awarii dźwigu, szklane ściany gwarantują doglądanie sytuacji oraz podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z osobą zamkniętą w środku windy, co posiada nadzwyczaj wartościowy wydźwięk.

Zobacz także:
windy osobowo towarowe.