zwrot-podatku-z-wielkeij-brytanii

Praca w Anglii po Brexicie. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Przez lata Wielka Brytania uznawana była za jeden z ulubionych kierunków migracji zarobkowych Polaków. Do Anglii wyjeżdżali zarówno specjaliści, jak i lekarze czy inżynierzy, a także pracownicy sezonowi – pracownicy gastronomii oraz budowlańcy. Spore zapotrzebowanie brytyjskiego rynku zatrudnienia oraz niedaleka odległość do tego kraju, tanie podróże lotnicze oraz atrakcyjne wynagrodzenia przyciągały wielu. Co jednak zmienił w Anglii z Brexit? Jak Wygląda zwrot podatku z Wielkiej Brytanii?

Zmiany zatrudnienia obcokrajowców

Przede wszystkim, decydując się na zagraniczną migrację zarobkową, zawsze należy sprawdzić aktualne zasady wjazdu do danego kraju, które są ogólnodostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii, którzy mieszkali i pracowali w tym kraju przed Brexitem, nie zmieniła się diametralnie. Wystarczyło do końca czerwca 2021 roku zarejestrować się w Systemie Osiedleńczym dla Obywateli UE.  Status osoby osiedlonej, który daje możliwość ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie, był osiągalny dla obywateli UE, którzy mieszkali w Anglii co najmniej od 5 lat.

Rejestracja w systemie zapewnia równy dostęp  do rynku pracy oraz umożliwia dalsze legalne przebywanie w Anglii. Niestety sytuacja dotycząca Polaków, którzy planują swój pierwszy wyjazd zarobkowy, stała się bardziej restrykcyjna, a czasami wręcz niemożliwa.

Czym jest system punktowy?

Obecnie ma miejsce tzw. punktowy system imigracyjny, który faworyzuje kompetencje zawodowe danej osoby ponad kraj, z którego pochodzi. Ma to n celu ograniczyć napływ nisko wykwalifikowanej siły roboczej, jednocześnie umożliwiając dostęp do brytyjskiego rynku pracy fachowcom w danej dziedzinie.

Praca w Anglii a wiza

Do dnia 1 października 2021 r. do Anglii w celach turystycznych można było wjechać jak przed Brexitem, czyli na tzw. dowód osobisty. Później niezbędny stał się paszport. Wyjazd w celach zarobkowych, jak i praca sezonowa, nie zalicza się do tego typu wyjątków i wymaga odpowiedniej wizy.

Poszukiwane zawody w Wielkiej Brytanii

Na zatrudnienie w Anglii najbardziej mogą liczyć:

  • Pracownicy medyczni i opiekuńczy;
  • Specjaliści IT;
  • Inżynierowie;
  • Architekci

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Aby otrzymać zwrot podatku z Wielkiej Brytanii, należy wypełnić formularz P85, który jest dostępny na stronie internetowej HM Revenue and Customs. Wypełniony dokument należy odesłać do lokalnego biura tego urzędu. Formularz powinien być wypełniony w języku angielskim, w sposób czytelny i kompletny.