Pracownik transgraniczny i pracownik przygraniczny – jakie są różnice?

Nasza obecność w Unii Europejskiej dała nam wiele przywilejów, a jednym z nich jest możliwość podejmowania zatrudnienia w innych krajach. Takich pracowników dzielimy na transgranicznych oraz przygranicznych. Jaka jest różnica pomiędzy tymi terminami?

Pracownicy transgraniczni – co oznacza ten termin?

Niektórzy Polacy decydują się na to, aby na stałe opuścić kraj i osiedlić się w innym, na przykład u naszych niemieckich sąsiadów. Jeśli razem z nimi emigruje tam cała rodzina, decydują się na kredyt w Niemczech i zaczynają tam nowe życie, wówczas traktowani są jak Niemcy i nabywają wiele z ich praw, chociażby do zasiłków, czy emerytury. Część osób nie chce jednak na stałe opuszczać Polski i wiąże z nią swoją przyszłość, a wyjazd do Niemiec czy innego kraju traktuje raczej jako opcję zarobkową. Najczęściej w kraju pozostaje ich rodzina, ale także tutaj płacą podatki. Są to właśnie pracownicy transgraniczni.

Pod uwagę bierze się tu różne czynniki – rodzaj zawartej umowy z pracodawcą oraz czas jej trwania, więzi rodzinne i sytuację rodzinną, wspomnianą powyżej kwestię podatkową, ale też miejsce zamieszkania. Warto wiedzieć na przykład, że aby otrzymać kredyt w Niemczech konieczne jest posiadanie stałego miejsca zameldowania na terenie tego kraju. Podobnie jest również w innych krajach unijnych, chociażby w Polsce. Aby móc mówić o kimś, że jest pracownikiem transgranicznym, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii.

Pracownik przygraniczny

Pracownicy przygraniczni to osoby, które miejsce zamieszkania posiadają na terytorium jednego kraju, natomiast każdego dnia przekraczają granicę, aby świadczyć pracę w innym. Są to zwykle mieszkańcy terenów przygranicznych. W Polsce spora grupa osób podejmuje zatrudnienie w Niemczech oraz w Czechach. Zwykle wynika to z możliwości osiągnięcia nieco wyższego wynagrodzenia. Na ten krok decydują się przedstawiciele różnych grup zawodowych. Są to często osoby pracujące w sklepach i punktach usługowych, na przykład kosmetycznych, fryzjerskich, czy salonach mechanicznych. Każdego dnia granicę przekraczają również lekarze i pielęgniarki zamieszkujący w jej pobliżu. W Polsce mogą liczyć na standardowe zarobki, a na przykład w Niemczech ich praca jest znacznie wyżej ceniona.

Obecnie na granicach pomiędzy państwami unijnymi nie przeprowadza się kontroli, dlatego nie ma najmniejszego problemu, aby przekraczać je nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Korzystają na tym polscy pracownicy, ale obcokrajowcy podejmują również pracę u nas, jeżeli jest to dla nich opłacalne.

Kredyt w Niemczech dla pracujących tam Polaków

Pracując w innym państwie, na przykład w Niemczech, można starać się o uzyskanie kredytu w jednym z niemieckich banków. Stałe zatrudnienie znacznie ułatwia cały proces, ponieważ jest jednym z czynników wymaganych przez większość instytucji kredytowych. Dodatkowo, trzeba spełnić jednak również inne kryteria. Przede wszystkim, wniosek kredytowy może złożyć osoba pełnoletnia. Poza tym, w przypadku Niemiec konieczne jest posiadanie stałego miejsca zameldowania w tym kraju. Oznacza to, że pracownicy transgraniczni i przygraniczni mogą mieć z tym problem.

Banki wymagają także uzyskiwania dochodów na odpowiednim poziomie. Procedura kredytowa nie różni się niczym w przypadku obywateli niemieckich i polskich, którzy mieszkają tam na stałe. Również warunki udzielonego zobowiązania są identyczne. Wielu Polaków mieszkających w tym kraju decyduje się na zaciągnięcie kredytu w Niemczech i zakup mieszkania lub budowę własnego domu. Kraj ten stwarza im bowiem doskonałe warunki, a z czasem istnieje również możliwość skorzystania z różnego rodzaju przywilejów. Również obcokrajowcy przebywający na stałe w naszym kraju występują z wnioskami kredytowymi do naszych rodzimych banków i często udaje im się otrzymać taką pożyczkę. Muszą jednak spełnić podobne wymagania, jakie stawiają przed nami banki niemieckie.