Salon – najważniejsze miejsce w domu

Salon to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. To właśnie w nim przyjdzie nam spędzić najwięcej czasu, zwłaszcza po powrocie do domu po wyczerpującym dniu w zakładzie czy biurze. W salonie czytamy, zasiadamy przed telewizorem, gramy w gry planszowe i relaksujemy się, poszukując przyjemności w rozmowach z rodziną i zaproszonymi gośćmi. Sposób aranżacji i wyposażenie tego pomieszczenia będzie zatem jednym z tych działań, które stworzy w efekcie nastrój i niepowtarzalność momentów spędzonych w nim z rodziną. Jest ono lustrzanym odbiciem całego domu.

Najważniejsze porady

O tym zdecydujemy jedynie my i nasz prywatny zestaw preferencji – jaką paletę barw wykorzystamy w salonie. Zasada numer jeden – w salonie to domownicy powinni czuć się swobodnie i komfortowo. Jednak to właściwość tonacji barw powinna stanowić podstawę projektowania. Z tego powodu najwłaściwiej stanie się, gdy dokonamy wyboru przewodniego motywu, jaki stanie się osią wyglądu salonu. Zdecydujmy się na wyrazisty silny kolor; nie zawadzi też wybrana stylistyka. Dzięki temu nie sprawi nam problemu wybór detali dopełniających ogólne wrażenie, jak np. poduszki na kanapę, zasłony czy żyrandole nowoczesne. To właśnie sofa określa centralny punkt salonu. Przydatnym i funkcjonalnym dodatkiem do niej stanie się dyskretny stolik z niskim blatem lub wkomponowany w tło telewizor. Rodzina i znajomi mile spędzą czas w przyjaznym salonie, wśród atrakcyjnych i dobrze skomponowanych sprzętów i gadżetów. Niezwykłym miejscem, gwarantującym miłą atmosferę i ciepło w salonie, jest kominek. To sprawdzone rozwiązanie, które dołoży pięknych chwil do umocnienie więzi rodzinnych i wyczaruje nieporównywalny z niczym klimat. Chcąc jednak przydać naszemu salonowi wyrazistego klimatu, wybierzmy mocne barwy i elementy wystroju. Zastosować można np. fototapetę z ciekawym tematem, która przyciągnie wzrok każdego odwiedzającego nasz dom.

Oświetlenie w salonie

Wiele osób wie, jak ważną rolę we wnętrzach odgrywa światło. Może się okazać, że po zmianie oświetlenia nasz salon stanie się innym pomieszczeniem z całkiem nowym klimatem. Jeśli boimy się radykalnych posunięć i wolimy ponadczasowe rozwiązania, zadowoli nas klasyczny żyrandol. Gdy zamontujemy plafony, nasze wnętrze zostanie utrzymane w modernistycznym stylu. To rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Plafon daje rozproszone światło, które łagodnie doświetla najmniejszy fragment każdego zakątka pomieszczenia. Ponieważ posiadają mniejsze wymagania, jeśli chodzi o miejsce, plafony nadają się do niskich pokoi.