Dbaj o domek letniskowy

Domki letniskowe drewniane bardzo często tworzone są z Polskich typów drzew, jak sosna lub świerk. To zagwarantuje że można je nabyć w raczej niewysokich cenach i sprawdzają się dość dobrze: w okresie zimowym trzymają stałą temperaturę, natomiast w porze lata nie nagrzewają się. Wypada jednak mieć na uwadze, że te domki nie są aż tak wytrzymałe jak te zbudowane z tropikalnych gatunków drzew, zatem koniecznie trzeba je dobrze przygotować do użytkowania, a potem pieczołowicie dbać o drewno. Domki letniskowe wykonane z drewna poddane należytej pielęgnacji przez lata będą cieszyły oko i należycie nam służyły.

Solidnie przygotowana do budowy deska powinna być właściwie przesuszona, poddana impregnacji, a w dalszej kolejności pomalowana ochronną emalią do drewna oraz lakierem ochronnym. Domki bez pozwolenia stworzone z odpowiednio zabezpieczonych półproduktów bez cienia wątpliwości przetrwają długo.

Warto jednakże mieć na uwadze, iż domki letniskowe stworzone z drewna potrzebują dodatkowo co sezonowego oczyszczenia fasady. Na uprzątniętą i wypolerowaną płaszczyznę letniskowego domku należy nałożyć warstwę impregnatu. Pamiętajmy o ważnej zasadzie: im mniej twarde drewno, tym silniejszy lakier.

Drewniane domki wyposażone w taras nie muszą być malowane lakierem w takich miejscach, które są wyjątkowo narażone na wycieranie: podłodze czy poręczach. Takie elementy konstrukcji zdecydowanie lepiej pomalować na przykład olejem do drewna. Olejowanie powierzchni drewna, jakie było przedtem zakonserwowane taką metodą nie wymaga dużego ścierania, jak wtedy, kiedy zastosowano lakier. Olejowane nawierzchni domku letniskowego drewnianego wystarczy zaledwie wyrównać kolor tak, aby następna nałożona powłoka oleju nie wyglądała nieestetycznie.