Dlaczego klima odmawia posłuszeństwa?

Żeby klimatyzacja samochodowa dobrze pracowała warto o niej myśleć zawczasu. Bezdyskusyjną powinnością jest przegląd raz do roku. Jeśli o niej nie będziemy pamiętać, to z pewnością będzie działać niepoprawnie, a na efekcie się nam nadweręży.

Często zdarza nam się, że przed sezonem klimatyzacja nie realizuje swoich podstawowych funkcji. Tuż po rozpoczęciu pracy zamiast świeżego powietrza wydobywa się nieprzyjemny smród. Jego przyczyną bez wątpienia jest brud koncentrujący się w filtrze w kabinie, a także w parowniku i w przewodach wentylacyjnych. Materiał biologiczny, dla którego znakomitą żywnością są pył a także wilgoć, przynosi nie tylko drażniący zapach, lecz ponadto bolesne infekcje dróg oddechowych, alergię lub ataki astmy.  Kolejną przyczyną niewłaściwego działania klimy w aucie bez wątpienia jest brak gazu chłodzącego oraz dodatkowo oleju w sprężarce. Pewna część samochodów jest wyposażona w schematy nadzorujące , zatem w przypadku niedostatecznej porcji gazu, a także potrzebny jest olej do sprężarki klimatyzacji, inaczej po prostu nie wystartuje. Nie wszystkie pojazdy jednak są tak zabezpieczone, choćby tak zabezpieczone, a niewielka dawka tych dwóch substancji bez wątpienia jest drogą do zatarcia sprężarki klimatyzacji.

Powinieneś wiedzieć naprawa jest szczególnie droga. Gaz do klimatyzacji auta należy zatem uzupełniać zawsze podczas rokrocznego przeglądu (w ciągu roku system trwoni nawet jakieś 15% faktora chłodzącego). Specjalista wleje wówczas również olej chroniący sprężarkę.  Warto mieć w pamięci, że zniszczeniem kompresora grozi również za długa pauza w użytkowaniu klimy. Wypada więc uruchomić ją od czasu do czasu dodatkowo w trakcie zimnego dnia