Bezdech senny choroba XXI wieku

Zespół bezdechu śródsennego to dysfunkcja rozpoznana zaledwie kilka lat temu i, w dodatku, zazwyczaj lekceważona. Wielu ludzi nie rozumie swoich dolegliwości, a wielka szkoda, bo można łatwo ją skutecznie łagodzić.

Powracające w trakcie snu przerwy w przepływie powietrza, które zwane są fachowo obturacyjnym bezdechem sennym, mają potencjał stać się centrum dokuczliwszych kłopotów ze zdrowiem. Zespół bezdechu śródsennego powstaje w konsekwencji zapadania się języka oraz gardła i jest nie podlega to naszej kontroli. Rezultatem przypadłości bywają czasem kłopoty z nadciśnieniem i prawidłowym rytmem serca. Dla najbliższych najbardziej problematyczne może być natomiast chrapanie.

Leczenie obturacyjnego bezdechu prowadzi się zwykle z wykorzystaniem profesjonalnych aparatów CPAP. Osoba cierpiąca na bezdech senny wykorzystuje aparat CPAP na potrzeby leczenia w domu. Sam instrument to w szczególności pompka powietrza oraz maska. Zapewniają one stałe udrażnianie naszych dróg oddechowych. Czyni to możliwym generowanie nadciśnienia, które blokuje możliwość zamknięcia naszych dróg oddechowych, a jednocześnie nie powstaje bezdech senny. Nie jest to może szczególnie wygodna metoda leczenia, a jednak do maski można dość szybko się przyzwyczaić, poza tym współczesne akcesoria są niegłośne oraz łatwe w użyciu.

Alternatywą dla wyleczenia dolegliwości aparatami CPAP jest zabieg chirurgiczny. Trzeba tu zaznaczyć, iż wykorzystuje się je u chorych z niskim bądź średnim zaawansowaniem objawów. Zasięg leczenia determinowany będzie indywidualnie. Ma możliwość obejmować w szczególności korektę przegrody nosowej, wycinanie przerośniętych migdałów lub polipów oraz plastykę podniebienia miękkiego, języczka i łuków podniebiennych, lub również pomniejszenie języka.

Jakiekolwiek procedury kuracji warto mimo wszystko zharmonizować ze zdrowym trybem życia oraz dbałością o prawidłową wagę. Są to bowiem elementy, które najczęściej zalecają medycy na starcie rozpoznawania obturacyjnego bezdechu sennego.