pilka-bosu

Piłka bosu i jej wykorzystanie w treningu

Bosu to ciekawy sprzęt, którego nie spotkasz w każdym klubie fitness, ale wciąż zyskuje na popularności, ze względu na swoją funkcjonalność i szerokie możliwości zastosowania. Od treningu równowagi, przez pylometrie, po trening siłowy – zobacz co oferuje Ci piłka bosu.

Piłka bosu, czyli co…

Bosu z jednej strony ma płaską, sztywną powierzchnię, która została wykonana z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Druga strona bosu to półokrągła, gumowa kopuła, przypominająca część zwykłej piłki gimnastycznej. To, która strona jest spodem, a która górą zależy od wybranego przez nas ćwiczenia, a wraz ze zmianą ustawienia, zmienią się właściwości piłki. Ze względu na te cechy piłka bosu bywa nazywana pół piłką, pół stepem.

Piłka bosu do treningu czucia głębokiego

Czucie głęboki, zwane też propriocepcją lub kinestezją, to zdolność naszego organizmu do określenia wzajemnego położenia różnych segmentów ciała, a też całego ciała w przestrzeni. To dzięki temu zmysłowi możemy się poruszać nie myśląc o tym. Z drugiej strony, gdy w tym systemie coś szwankuje, mogą pojawić się problemy z zachowaniem równowagi i koordynacją. Na szczęście, dużo można wytrenować i tu z pomocą przychodzi nam bosu. Niezależnie od tego, jak odwrócony jest ten sprzęt, podłoże do ćwiczeń będzie niestabilne. Wykonywanie, nawet dobrze Ci znanych ćwiczeń w takich warunkach, sprawi, że Twój mózg zacznie lepiej przesyłać sygnały nerwowe, a co za tym idzie poprawi się jakość czucia głębokiego.

Piłka bosu w świecie fitness

Większość sprzętów, które wspomagają trening równowagi, swój początek ma w rehabilitacji i nie inaczej było w tym przypadku, ale to właśnie piłka bosu, ze wszystkich sprzętów tego typu wdarła się na nawet bardzo dynamiczne zajęcia. To wszystko dzięki jej funkcjonalności. Ten sprzęt jest na tyle duży i stabilny, że z powodzeniem możesz wykonywać na nim nawet przeskoki. Oprócz tego świetnie sprawdza się w połączeniu z innymi sprzętami fitness tj. TRX, czy KB, a do tego jest całkiem ciężka, dzięki czemu może nawet stanowić formę obciążenie treningowego.